Ana Sayfa Teknoloji Gündem Siyaset Ekonomi Asayiş Eğitim-Bilim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Dünya Spor Yerel Haberler
Türkiye'de 1169 mahalle yabancılara ikamete kapatıldı
Türkiye'de 1169 mahalle yabancılara ikamete kapatıldı
Ankara'da kaçak tütün ve makaron operasyonu
Ankara'da kaçak tütün ve makaron operasyonu
Ankara'daki selde 1 kişi yaşamını yitirdi
Ankara'daki selde 1 kişi yaşamını yitirdi
Kıymetlilerde satış baskısı sürüyor
Kıymetlilerde satış baskısı sürüyor
Kredi büyümesi yatayda gözler enflasyonda
Kredi büyümesi yatayda gözler enflasyonda
HABERLER>EKONOMİ
10 Eylül 2021 Cuma - 13:43

Günün gelişmeleri

Dün yurtiçinde veri akışı sakindi. TCMB tarafından yayınlanan Menkul Kıymet İstatistiklerinde 03 Eylül haftasında yabancıların 98.8 milyon dolar hisse senedi alımı yaptığı görülürken 41.8 devlet iç borç senetleri yani tahvil alımı yaptıklarını izledik.

Günün gelişmeleri

TÜRKİYE: Dün yurtiçinde veri akışı sakindi. TCMB tarafından yayınlanan Menkul Kıymet İstatistiklerinde 03 Eylül haftasında yabancıların 98.8 milyon dolar hisse senedi alımı yaptığı görülürken 41.8 devlet iç borç senetleri yani tahvil alımı9 yaptıklarını izledik. Bu dönemde yabancı yatırımcılar 3.5 milyon dolarlıkta şirket borçlanma senetleri alımı yapmış. 6 Ağustos’ta hisseye başlayan yabancı girişi devam ederken BİST100’ü de yukarı yönlü destekledi. BİST100 endeksi günü % 1.31 ‘lik yükselişle 1.452,67 puandan tamamladı. Usd/Try kuru dolar endeksinin sınılır düşüşünden etkilenerek biraz geri çekildi.

 

Bugün yurtiçinde Temmuz ayına ait işsizlik oranları açıklanacak. Geçen ay işsizlik oranları sürpriz bir düşüş yaparak % 10.6 seviyesine gerilemişti. Bu iyimserliğin sürüp sürmemesi iş aramaktan vazgeçmiş kişilerin tekrardan başvuru yapıp yapmayacaklarına göre değişecektir. Fed’in tapering sesleri daha net duyulmasının ardından yurtiçi piyasanın yurtdışına ayak uydurduğunu görüyoruz. Bu bağlamda yurtdışı gelişmeleri bugünde yurtiçinde fiyatlamalarda belirleyici olabilir.

 

ABD: ABD'de dün açıklanan verilerde haftalık İşsizlik Başvuruları 310K olarak gerçekleşirken, beklentiler 343K seviyesindeydi. ABD'de pandemi sonrası Haftalık İşsizlik Başvuruları en düşük seviyesine indi. İstihdamda toparlanmanın giderek hızlanması taperingin yaklaştığını gösterirken 22 Eylül’de tapering gelebilme ihtimalini çok yüksek görüyoruz.. Dün ABD’de Fed yetkilierin konuşmaları ön plandaydı. Fed üyesi Michelle Bowman tarımdışı istihdamın bu ay beklentilerin altında kalsa da istihdam piyasasındaki toparlanma nedeniyle Fed'in aylık 120 milyar dolar olan tahvil alım büyüklüğünü azaltmaya bu yıl başlaması gerektiğini savunan üyeler arasına katıldı. Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, Fed'in varlık alımlarını azaltmaya bu yıl içinde başlayacağını öngörmeye devam ettiğini, ancak bu ay yapılacak Fed toplantısında varlık alımlarının azaltılması yönünde bir karar verilmesini beklemediğini söyledi. Delta varyantındaki artışın ekonomiyi beklediklerinden daha fazla etkilediğini söyleyen Bostic ekonomiye verilen teşviğin azaltılması için biraz beklenebileceğini vurguladı. Bostic, ayrıca Fed'in ilk faiz artırımını 2022 yılının son çeyreğinde yapacağını tahmin ettiğini de söyledi. Chicago Fed Başkanı Charles Evans, ise koronavirüs vakalarında son dönemde yaşanan artışa işaret ederek ABD ekonomisini henüz tehlikeyi atlatmadığı uyarısında bulundu. Dün dolar endeksinde düşüş yaşanırken ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde de geri çekilme devam etti. Bir ara % 1.29 seviyesine kadar gerileyen tahvil faizi bu sabah % 1.31 seviyelerinden işlem görüyor. ABD 10 yıllık tahvil faizinin % 1.37 seviyesini kırmaması doların değer kaybı yaşamasına neden oldu. Tahvil faizlerindeki düşüş altın fiyatlarının tekrar yükselmesini sağladı. Altın fiyatlarında düşüş beklentimiz devam etmekle birlikte bu düşüşün sertleşebilmesi için daha öncede söylediğimiz gibi ABD 10 yıllık tahvil faizinin % 1.37’i aşması lazım. Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan ve Boston Fed Başkanı Robert Kaplan, çıkar çatışması endişelerini gidermek ve Fed’in etik değerlerine zarar vermemek adına bireysel hisse senedi yatırımlarını 30 Eylül'e kadar satacaklarını açıkladılar. ABD hisse senetlerinde tapering ile başlayan satış eğilimi bu açıklamanın ardından devam etti. ABD borsaları dünü satıcılı tamamladı.

 

Bugün ABD’de ÜFE verileri açıklanacak. Son dönemde enflasyonda ÜFE kaynaklı yükseliş devam ederken bu yükselişin devam etmesi olası görülüyor. Bu durumda Fed’den daha yüksek tapering mesajları izlenecek. ÜFE’nin aylık bazda % 0.6 gelmesi beklenirken yıllık bazda ÜFE’nin ise % 8.2’ye çıkması öngörülmekte. Çekirdek ÜFE’de beklenti aylık bazda % 0.5’te oluşurken yıllık bazda çekirdek ÜFE’de beklenti % 6.6’da oluşmakta. Enflasyon verilerindeki artışın normal şartlarda piyasaya yansımasına baktığımızda doların ve tahvil faizinin güçleneceği borsalardaki satışın devam edeceği bir gün izleyebilir. Ama her zaman piyasanın verileri bire bir fiyatlamadığını da unutmayalım.

 

EURO BÖLGESİ: Dün Avrupa Merkez Bankası Refinansman Faizini % 0,00'da sabit bırakırken Marjinal Borç Verme Faizini % 0,25'te Mevduat Faizini % -0,50 olarak korudu. Avrupa Merkez Bankası Varlık Satın Alım Programı'nı sabit bırakırken, PEPP alımlarının hızını iki çeyrek öncesine göre azaltma kararı aldı. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Legarde yaptığı açıklamalarda ekonomik toparlanmanın bu yıl sonu itibariyle pandemi öncesine dönmesi beklenirken Delta varyantının ise hala risk barındırdığını ve ekonominin tam olarak açılmasını engelleyebileceğini dile getirdi. Leagarde, enflasyonu hafif yukarı yönlü revize ettiklerini 2021 enflasyonunu % 1.9’dan % 2.2’ye çıkarttıklarını 2022 enflasyon tahminini ise % 1.5’tan % 1.7’ye revize ettiklerini söylerken 2021 büyümesini % 4.6’dan % 5.0’e, 2022 büyümesini % 4.4’ten % 4.6’ya güncellediklerini söyledi. Genel enflasyon baskısının hafiflediğine atıfta bulunan Legarde orta vadeli enflasyonun hedefin altında olduğunu kaydetti. Enflasyonun sonbaharda artmasını beklediğini manşet enflasyonun orta vadede artmasını beklediğini de sözlerine ekledi. Legarde işgücü piyasasının iyileştiğini söylerken pandemi sonrası istihdamda görülen hasarın kapatılması için hala önlerinde yol olduğunu vurguladı. Önümüzdeki 3 ay için parasal teşviklerin yeniden ayarlandığını söyleyen ECB Başkanı, bu kararın oy birliğiyle alındığını ve bir sonraki adımı konuşmadıklarını ifade etti. Başkan, PEPP’in bitirilmesi için tartışmanın Aralık ayında da devam edeceğinin altını çizdi. Sadece tahvil alım programının azaltımının PEPP kapsamında değerlendirilmesi gerekmediğini, Aralık ayında TLTRO konusunda da tartışabileceklerini kaydetti. Dolar endeksindeki düşüşle Eur/Usd’de alım görülürken bu alımlar satış fırsatı yaratmakta. Eur/Try ise 10.05 seviyesinin üstünde tutunamayınca düşüş kaydetti. 10.05 seviyesi bizim için hala kritik. Avrupa borsaları ise günü karışık kapatırken Avrupa Merkez Bankası Başkanı Legarde’nin yaptığı açıklamalar ve ABD’den Fed üyelerinin yaptığı açıklamalar borsaların karışık kapatmasına neden oldu.

 

Bugün Euro Bölgesi’nde veri akışı sakin. ABD’den gelecek ÜFE verileri piyasaları şekillendirebilir.

 

BİST100

 

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1443 seviyesinin altında önce 1432 ve arkasından 1409 desteğine kadar geri çekilme potansiyeli yüksek.

 

Yukarıda ise 1454 direncinin kırılması halinde önce 1466 ve arkasından 1477 direncine doğru hareketler hız kazanabilir.

 

VİOP

 

Teknik olarak baktığımızda VIOP endeksinde yukarıda ise 1585 seviyesinin kırılması halinde önce 1598 ve arkasından 1617 direnci test edilebilir.

 

Aşağıda ise 1560 desteğinin altında önce 1541 ve arkasından 1527 desteğine doğru düşüşler kaydedilebilir.

 

USD/TRY

 

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 8.4315 seviyesinin kırılması halinde önce 8.3945 ve arkasından 8.3500 seviyesi test edilebilir.

 

Yukarıda ise 8.4826 direncinin üzerinde önce 8.5190 ve arkasından 8.5880 direncine doğru yükseliş görülebilir.

 

ALTIN

 

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1792 seviyesinin altında önce 1782 ve arkasından 1777 desteğine kadar düşüş devam edebilir.

 

Yukarıda 1802 direncinin kırılması halinde önce 1810 ve arkasından 1819 direnci test edilebilir.

 

ŞİRKET HABERLERİ

 

#Ersan Alışveriş Hizmetleri’nin 65.000.000 adet payının pay başına 3,50 TL fiyattan halka arzına SPK tarafından onay verildi.

 

#BNTAS BANTAŞ AMBALAJ - Sermaye artırımından elde edilen fonun 6 milyon TL’sinin Ofset Tesislerinin kapasite artışında, 5 milyon TL’sinin kesim hattı kurulmasında, 4 milyon TL’sinin kutu tesislerinde tam otomatik kapak hattı ve eklerinin alınmasında, 3 milyon TL’sinin üretim yeri çeşitlendirme amacıyla yapılacak alt yapıda, 3 milyon TL’sinin bina ve inşaatta, 1 milyon TL’sinin ise enerji ve altyapı giderlerinde kullanıldığı açıklandı.

 

#BRLSM BİRLEŞİM MÜHENDİSLİK - Şirket ve şirketin bağlı ortaklığı Erde Mühendislik ile REC Uluslararası İnşaat arasında İstanbul Finans Merkezi'nde bulunan VAKBN Genel Müdürlük Faz 2 çalışmaları kapsamında toplamda 59 milyon TL tutarında sözleşme imzalandığı açıklandı.

 

#BUCIM BURSA ÇİMENTO - Şirket kayıtlı sermaye tavanının 500 milyon TL’den 2,5 milyar TL’ye yükseltilmesi kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.

 

#DENGE DENGE HOLDİNG - Vepa Fırça’nın %100 payının 10 milyon TL bedelle satın alındığı açıklandı.

 

#DIRIT DİRİLİŞ TEKSTİL - Yeniden yapılanma kapsamında personel alımına başlandığı, 6 personelin işe başladığı açıklandı.

 

#DITAS DİTAŞ DOĞAN - Şirket faaliyetlerinin geliştirilmesi amacıyla şirket satın alınması, stratejik ortaklık kurulması gibi konular hakkında görüşmelere başlandığı açıklandı.

 

#EKGYO EMLAK KONUT GMYO - Ankara Çankaya’daki taşınmazların toplam 84,5 milyon TL bedel üzerinden şirket tarafından satın alınmasına ilişkin şirket ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Protokol imzalandığı açıklandı.

 

#GOZDE GÖZDE GİRİŞİM - 292 milyon TL’ye kadar borçlanma aracı ihraç edilmesine karar verildiği açıklandı. Saha Kurumsal tarafından şirketin Uzun Vadeli Ulusal Notunun (TR) A, Kısa Vadeli Ulusal Notunun (TR) A1 ve not görünümlerinin Stabil olarak belirlendiği açıklandı.

 

#KUYAS KUYAS YATIRIM - Şirket kayıtlı sermaye tavanının 100 milyon TL’den 500 milyon TL’ye yükseltilmesi işleminin tescil edildiği açıklandı.

 

#MARTI MARTI OTEL- Şirket kayıtlı sermaye tavanının 400 milyon TL’den 600 milyon TL’ye yükseltilmesi kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.

 

#METUR METEMTUR YATIRIM - Şirket kayıtlı sermaye tavanının 60 milyon TL’den 270 milyon TL’ye yükseltilmesine karar verildiği açıklandı. Şirket ile Mustafa Tayfun Oral arasında hospest.com adlı internet sitesi üzerinden dijital olarak, müşterilerin tatil ve eğlence ihtiyaçlarına yönelik ev, otel ve ulaşım araçlarının kiralanması ve satışı işiyle iştigal etmek üzere bir şirket kurulmasına karar verildiği açıklandı.

 

#METUR METEMTUR YATIRIM - Şirket kayıtlı sermaye tavanının 60 milyon TL’den 270 milyon TL’ye yükseltilmesine karar verildiği açıklandı. Şirket ile Mustafa Tayfun Oral arasında hospest.com adlı internet sitesi üzerinden dijital olarak, müşterilerin tatil ve eğlence ihtiyaçlarına yönelik ev, otel ve ulaşım araçlarının kiralanması ve satışı işiyle iştigal etmek üzere bir şirket kurulmasına karar verildiği açıklandı.

 

#RTALB RTA LABORATUVARLARI - Şirket iştiraki A1 Yaşam’ın %10 oranında iştirak ettiği Genz Biyo Teknoloji’nin 450.000 dolar tutarında yatırım aldığı, A1 Yaşam bu yatırım turunda yer almadığı açıklandı. Devlet Malzeme Ofisi tarafından Covid 19 PCR tanı kitinin temini kapsamında tapulan anlaşma şirkete 1.500.000 adet ürün siparişi verildiği açıklandı.

#SISE - Düzcam Kırklareli Fabrikası Şubesi tarafından yapılması planlanan Düzcam Üretim Tesisi Kapasite Artışı Projesi ile ilgili ÇED sürecinin başladığı medyada yer aldı.

 

Kaynak:Acar Menkul

Hibya Haber Ajansı

 
Çin’in ilk mRNA aşısının üretimi ekim ayında başlıyor
 
Milli takımda Şenol Güneş dönemi sona erdi
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Ekonomik gelişmeler
Bu sabah pozitif açılış ve sonrasında 1445 – 1465 arasında işlem aktivitesi bekliyoruz.
Altın 1800 Dolar/ONSun üzerine dönmeye çalışıyor
Altın üç günlük kayıp yaşamasının arından dünkü seansı yeşilde tamamlamayı başardı.
Kıymetlilerde satış sürüyor
Altın istihdam verisi sonrası elde ettiği kazançların hepsini geri vererek ...
 
Günün gelişmeleri
Türkiye: Dün yurtiçinde veri akışı sakindi. BİST100 endeksi dünü % 1.41 ...
Küresel piyasalardaki zayıflık sürüyor
Bugün Avrupa Merkez Bankası'nın TSİ 14:45'te açıklayacağı faiz kararı ...
Piyasalar yön bulmakta zorlanıyor
BIST100 endeksi, dünkü sert satışların ardından güne tepki alımlarıyla ...
 
Küresel piyasalar
Dün ABD piyasaları, işçi bayramı sonrası hacimde görülen düşüşün beraberinde, ...
Piyasaların yönü
Yurt içi piyasalarda risk iştahı tersine döndü. Geçtiğimiz haftalarda ...
Ekonomik gelişmeler
Bu sabah yatay açılış ve sonrasında 1465 – 1485 arasında işlem aktivitesi ...
 
ANKARA GAZETESİ
ANKARA
YAZARLAR
Vedat Bilgin
Vedat Bilgin
Veda zamanı
Ülker Piriyeva
Ülker Piriyeva
Fransa'nın dış politikası tamamen değişmeli
Mehmet Metiner
Mehmet Metiner
Koronavirüsle imtihanım...
Erkan Zorlu
Erkan Zorlu
Kıskançlık derdinin dermanı yok…
Markar Esayan
Markar Esayan
Keşke o kadar basit ve kolay olsa…
Ardan Zentürk
Ardan Zentürk
Yunan'ı ezdirmez, İsrail'i tehdit ettirmezler…
TWITTER'DA ANKARA GAZETESİ
FACEBOOK'TA ANKARA GAZETESİ
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ANKET
Türkiye'nin aktif dış politikasını nasıl buluyorsunuz?

Doğru Buluyorum
Yanlış Buluyorum
Fikrim Yok

Sonuçları göster Anket arşivi
ARŞİV
Ana Sayfa Teknoloji Gündem Siyaset Ekonomi Asayiş Eğitim-Bilim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Dünya Spor
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri