Ana Sayfa Teknoloji Gündem Siyaset Ekonomi Asayiş Eğitim-Bilim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Dünya Spor Yerel Haberler
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çorum'da
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çorum'da
5 PKK/YPG'li terörist etkisiz hale getirildi
5 PKK/YPG'li terörist etkisiz hale getirildi
İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı'dan Özdağ'a sert eleştiri
İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı'dan Özdağ'a sert eleştiri
Bakan Nebati: 'Kur Korumalı TL Mevduat hesabını eleştirenlerin iyi niyetinden şüphe ediyorum'
Bakan Nebati: "Kur Korumalı TL Mevduat hesabını eleştirenlerin iyi niyetinden şüphe ediyorum"
Asya borsaları Çin gündemiyle karışık seyretti
Asya borsaları Çin gündemiyle karışık seyretti
HABERLER>GÜNDEM
1 Aralık 2021 Çarşamba - 13:08

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TRT ortak yayınında gündemi değerlendirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT ortak yayınında gündemi değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TRT ortak yayınında gündemi değerlendirdi

Erdoğan'ın konuşmasından bazı satır başları şöyle:

"İstihdama kadar destek paketimiz sorarsanız.

Bu işletmeden İŞKUR'dan faydalanmak isteyen işletmelerimizden sosyal güvenliklerinden işçi ve işveren ödemeleri 12 paket satın alacak kadar faizlerinden alınacak değerlendirecek yeni personel istihdamından faydalanmalarını hedefleyen 50.000 yeni personelden alınacak personelden yararlanacak. Bunun yanında bir de imalata temel destek inşaat desteği desteği paketimiz var ki paketle de uzun vadeli olasılık üretime ve ihracata destek veren yatırımları sağlıyoruz.

3 - 4 - 5 6 Özel fon miktarına katkı yapacaklarımız kamu maliyesi Hazine Kredilerinde yatırım yapacak oluşturacak geliştiricilerimiz ve Teknoloji Bakanlığımızın vereceği 7 kadara kadar faiz ile yatırım yapacaklarının önünü alacak olan 10 milyar lirayı bulan bu destekten hamileler içerik kapsamında faydalanabilecektir.

Faiz zengini daha zengin yapar fakiri de fakir yapar dikkatli olun. Döviz kuru üzerinden manipülatif bir baskıyla hep karşı karşıya kalmış. Şimdi bizin bu yoluna bir cendereye sokulmak bizim tarafımızdan engellenmiş ve buna katılmaz. Burada ifade oyun şu bir defa bu kur faiz spekülasyonu ile karşı karşıyayız.

Dolayısıyla bu spekülasyonu ancak biz engelleriz. Yüksek faiz kazancı için kısa vadeli olarak ülkeye giren küresel sorunlar var yani sıcak para diyoruz ve bu sıcak para döviz kurunu geçici olarak düşürebilir ama bu bizim için ideal olan değildir.

Bir süre sonra bu fonlar yüksek faiz kazancını alıp düşük kurdan tekrar dövize dönerken kur yeniden yükselir, yükselen kuru düşürmek için her seferinde daha yüksek faiz vermek gerekir. Sürekli tekrarlanan bu süreç ülkenin kaynaklarını küresel sermaye aktaran ve ekonomiyi bağımlı hale getiren bir kısır döngüdür.

Şu anda da bunu yaşıyoruz. Aslında faiz enflasyon sarmalına böyle girdik biz de diyoruz ki biz kur faiz enflasyon sarmalında yaşamayacağız ve yatırımı üretimi engellemelerine de müsaade etmeyeceğiz.

Büyümeyi istikrarsız hale getirmelerine müsaade etmeyeceğiz ve biz bu sarmaldan çıkacağız. Bu tezgahın bozulmasını istemeyenler kur manipülasyonu ile bizi yeniden bu oyuna çekmek istiyor.

Küresel finans çevre dedi ve içerideki işbirlikçileri bu kez bunu başaramayacaklar. Şimdi özellikle de hani maliyet enflasyonu denilen bir tez var. Sıkıntı bu değil mi? Yani sanayicinin yatırımcının en önemli engeli nedir? Maliyet enflasyonu türlü maliyetler ne kadar yükselirse onun yatırımdaki gücü de o kadar azalır. Biz tam aksine istiyoruz ki yatırımda bunun gücünü artıralım ondan sonra da uluslararası ihracat da o yatırımcı ne yapsın yarışa çok daha güçlü bir şekilde girsin.

Türkiye'nin özellikle temel göstergeleri ekonomide çok güçlü. Yani bunun dışarıdan birileri zayıf göstermenin gayreti içine giriyor ve bizim ekonomik verilerimizde zayıf değil gayet iyi durumda ülkemiz artık bu kısır döngüyü kırma noktasına gelmiştir  ve buradan geriye dönüşte yoktur ve biz buradan geriye dönmeyeceğiz.

Salgın sonrası dünya ekonomisinde yeni dengelerde de bu süreci hızlandırmıştır. Şimdi buraya şöyle bir bakın bu olay sadece ülkemizde mi var. Amerika'da var mı? Almanya'da var mı? İngiltere'sinde var mı? Son zamanda Hollanda'da var mı? Bakıyorsunuz orada da var. Hepsi de bu ciddi kısır döngü içerisinde.

Türkiye  güçlü ekonomik dinamiklerine güvenen yabancı yatırımcılar için uzun vadeli yatırımların artık zamanı bir son dönemde Türkiye ekonomisinin sunduğu fırsatları gören önemli yabancı yatırımcıların büyük ölçekli yatırımlar için harekete geçtiğini görüyoruz.

Türkiye'ye uzun vadeli yatırım yapanlar her zaman kazanmıştır kazanacaktır. Bakınız geçenlerde biz Ceyhan'da büyük bir tesisin kimyevi ürünler üretme noktasında bir tesisi 1 milyar 700 milyon dolarlık temelini attık.

Türkiye'deki sermayenin temsilcisi konumunda olan STK'nın burada kalkıp da bize cevap yetiştirmeye kalkması bu da çok manidar.

Biz ne diyoruz bu STK'ya "kamu bankaları eğer kredi istiyorsanız buyurun gelin  kredi çekin bankalar hazır mevcut yatırımlarımızı gelin daha da güçlendirir sizlere kredi ise kredi vermeye de hazır."

1. derecede kamu bankalarının yöneticilerin hep onu söylüyor bak diyorum düşük faizle siz özel sektör bankalarıyla faiz noktasında yarışa girmeyeceksiniz. Tam aksine düşük faizle siz yatırımcımızı teşvik edeceksiniz onların yatırım yapmasını sağlayacaksınız. Ardından da sizden bir şey bekliyoruz istihdamı artıracaksınız istihdamla beraber üretimi artıracaksınız.

Biz 6 sıfırı atıyoruz dediğimiz zaman Taksim Meydanı'nda "anırırım" diyenler vardı.

Bunlar işte bazı köşe yazarlarıydı hatta hatta en yakınımda olanlardan şu anda işte o da siyasette.

Şu anda yüksek faizle sıcak para çekerek döviz kurunu baskılayıp ithalatı ucuzlatmak enflasyonla mücadele değildir.

Bize dayatılan yüksek faiz politikası o da yeni bir olayda değil yerli üretimi yok eden üretim maliyetlerini artırarak yapısal enflasyonu kalıcı hale getiren bir model bu model sıcak para her çıktığında kur artışı ile enflasyonun yeniden tetiklendiği ve yeni faiz artırımlarının gündeme getirildiği sonu olmayan bir sarmaldır.

Geldiğimiz noktada ihracatımızın bu oran önemli ithalatımızı karşılama oranı %90'lara ulaştı. hHamdolsun hızlı bir toparlanma süreci içerisindeyiz.

Şuan turizmde hızlı bir toparlanma içerisindeyiz, hizmet sektöründe olunca yansımalarını görüyoruz.

Turizmde Rusya'dan ciddi bir turist akını var ve memnunlarda Antalya şu anda maşallah hiçbir mevsimde görülmemiş Rus turist çekiyor.

Yani bu konuda Sayın Putin'le olan dayanışmamızdır.

Tabii bu tür turist akını da sağlıyor. Tabii aylık olarak cari işlemler fazlası vermeye başladı. Bu da önem arz ediyor yıllık cari açığımızı da aydan aya hızda azaltıyorum.

İnşallah önümüzdeki yıllık bazda da cari fazla ya geçeceğimiz anlaşılıyor ve buna da inanıyorum.

Türkiye, Makro göstergelerimiz ve son dönemdeki ekonomik performansımız gayet iyi durumdadır. Bu gerçekler ışığında döviz kurunda gördüğümüz son hareketleri ekonomik temelli olmadığı da açıktır daha bunu anlayanlar var anlamayanlar var.

Üretimi yatırımı istihdamı ihracatı ve bununla birlikte gelişen politikalarla ülkemizin giderek güçlenmesi ve bağımsız politikalar izleyebilecek duruma gelmesi elbette bazılarını rahatsız ediyor.

Düşün yani ana muhalefetin başındaki kişi bundan ciddi manada rahatsız oluyor. Neymiş Milli Güvenlik Kurulu bu noktada bu konuların görüşüldüğü yer olamazmış yani hakikaten bu kişi daha siyaseti anlamış değil siyaseti bilmiyor.

Bu konuları nerede görüşeceğiz Milli Güvenlik Kurulu en üst noktada görüşüldüğü ve görüşüleceği yerdir. Bunu başka yere çekmenin anlamı değil şunu bir defa bilmesi lazım Türkiye eski Türkiye değil! Türkiye Finans piyasaları  üzerinden ekonomik tehditlere pabuç bırakmaz. Geçti onlar!

Reel ekonomimiz bu tehditleri tamamen boşa çıkaracak güç ve kabiliyeti bunun rahatlığı ile adımlar atıyoruz ve bu tehditlere karşı da rahatlıkla durabiliyoruz.

Faiz zengini daha zengin fakiri daha fakir yapar. Yani şu anda benim normal vatandaşım faiz sarmalı altında inim inim inler.

Bakın ana muhalefetin başındaki zat ne diyor? İndirin diyor bir de biz diyor destekleriz. Şimdi söylemiyorum ama benim şu anda tek başıma bu tür bir kararı alma yetkim var mı yok? Fakat ben dikkat edilirse ta başından beri ilgili mercilere hatta kendilerine diyorum Merkez Bankası bağımsız değil Merkez Bankası bağımsız değil de sen bağımsız olmayan Merkez Bankasından randevu talep ettiğinde Tayyip Erdoğan bunu engelledi mi? Gidip Merkez Bankasını ziyaret ettikten  sonra çıkıp dışarıda da tam böyle aksine Merkez Bankasını yıpratacak açıklamalar konuşmalar yapar mı?

2016'dan bu yana bunları tekrar tekrar söyledi. Zaten yanındaki sözcü olan zat da aslında iyi bir faizcidir.  Kendisi ise bu işlerden zaten anlamaz. Fakat çok açık net söylüyorum İnşallah seçim öncesine kadar ciddi manada bu faizin düştüğünü bu kuru tetikleyen yüksek faizin de faizin düşüşü sebebiyle kurda da ciddi bir olumlu iyileşmenin olduğunu hep birlikte göreceğiz.

Buna enflasyonda dahil hepsi öyle değil tezimi tekrar ediyorum. Enflasyon neticedir faiz sebeptir ve bunu da göreceğiz neticesiyle göreceğiz.

Yurtiçi Hasıla oranı 2002 yılında % 4,6 iken 2021 yıl sonunda bu oranın % 6,1 olacağı öngörülüyor. Bunların yanında söz verdiğimiz gibi 6. dönem toplu sözleşmede 3600 ek gösterge düzenlemesinin 2022 yılı sonuna kadar tamamlanmasını da kararlaştırdık. Düzenlemenin yürürlüğe girmesi ile birlikte 3600 ek göstergeden faydalanacak.

Türkiye için yeni bir kavram Türkiye Mavi Vatan'da doğalgaz arama fikrini ortaya koydu. Düşüncede kalmadı eyleme geçti ne yaptı doğalgaz arama noktasında önce gemi kiraladı sonra satın aldı aradı ve buldu doğalgazı Karadeniz'de kısa sürede toplamda 540 milyon metreküplük bir doğalgaz keşfi gerçekleşti.

Berat Bey'in Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olduğu dönemde iki tane sismik araştırma gemisi ve ardından sondaj gemileri aldık. Tabii gemilerimizin sayısı 5'e çıktı. Aldık derken hani öyle kimse vermiyordu yani çok kolay olmadı.

İnşallah Haziran 2023'te milletimiz gerekli dersi gerekenlere verecektir.

Bay Kemal'in ne kadar samimiyetsiz olduğunun göstergesidir. Helallesin tabii ki ama bunların helalleşmesi gerekenler o dosya o kadar kabarık tehdit ettikleri mağdur ettikleri ile helalleşmeye başlasa bile hepsinden helallik almaya ömürlerinin yeteceğini de sanmıyorum. Çünkü CHP zihniyeti arkasında o kadar çok mağdur bıraktı ki onlarla helalleşmesi bu dünyada bitmez.

Önce 1 defa başörtülülerden bir helallik dilemesi lazım Boraltan faciasında katledilmesine vesile oldukları 146 Azerbaycanlı kardeşlerimizden helallik dilemeleri lazım.

Lafarge'ın, DEAŞ bağlantısı Fransız yargısı tarafından ortaya konulmuş ve Fransız yargısı da bunu hükme bağlamıştır. Bundan daha başka delil olabilir mi?

Macron'la konuşurken de kendisine bunları söyledim.

CHP'nin lider kadrolarında  yalandan başka beslendikleri hiçbir sermayeleri yoktur.

Önce biliyorsunuz Katar'la başladılar tabii o tutmadı.

Abu Dabi yönetimi ile attığımız bu adım tarihi bir adımdır.

11 milyar dolarlık bir ön anlaşma yapıldı ve bu arada tabii atılmış yine adımlar var ve yaptığımız ikili görüşmede de inşallah yani Şubat ayı gibi nasip olursa benim bir iade-i ziyaretim olacak.

Birleşik Arap Emirlikleri ile olan süreç inşallah çok daha farklı bir konuma erişmiş olacak yani biz dargın küskün olduğumuz zaman ondan kendilerine sermaye çıkarmaya çalışıyor bu CHP.

Körfez ülkeleri ile aramızda halen çok ciddi bir işbirliği potansiyeli mevcut ekonomileri biz birbirini tamamlayıcı nitelikte ve karşılıklı faydaya dayalı yeni işbirliği projelerini de ortak yatırımlar için inşallah bir fırsat olarak görüyoruz.

Bütün bölgelerin insanlarının birbiriyle olan münasebetleri farklı kadim tarihimizi beraber inşa ettik beraber paylaştık paylaşıyoruz."

 

Hibya Haber Ajansı

 
Bu önlemler rüzgar ve fırtınadan koruyabilir
 
Milletvekili Aydemir: ‘Rotamızı Milletimiz çizer’
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
EGM'den 'polis intiharları arttı' iddialarına yanıt
Emniyet Genel Müdürlüğü, son dönemde polis intiharlarının arttığı yönündeki ...
Koronavirüs salgınında vaka sayısı düne göre arttı
Türkiye'de koronavirüs vaka sayısında düne göre artış yaşandı.
Bakan Varank: Her zaman akademinin yanındayız
Yaptıkları araştırmalarla bilime katkıda bulunmuş bilim insanlarına verilen ...
 
Bakan Akar'dan Azerbaycan’da kaza kırıma uğrayan helikopter için taziye telefonu
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Azerbaycan’da kaza kırıma uğrayan helikopter ...
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’e taziye telefonu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i ...
AK Parti İstanbul'dan 1 günde 4 bin 055 ev ziyareti
AK Parti İstanbul İl Sosyal Politikalar Başkanı Dr. Sevim Sayım Madak’ın ...
 
Haftalık insidans haritası yayımlandı
Sağlık Bakanlığı'nca hazırlanan haftalık insidans haritası yayımlandı.
İstanbul'da eğitime 1 gün ara
İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, kentte yaşamı olumsuz etkileyen kuvvetli ...
Sağlık Bakanlığı'ndan ilaç denetimi
Sağlık Bakanlığı’nın gerçekleştirdiği ilaç denetimlerinde; stok kayıtlarında ...
 
ANKARA GAZETESİ
ANKARA
YAZARLAR
Vedat Bilgin
Vedat Bilgin
Veda zamanı
Ülker Piriyeva
Ülker Piriyeva
Fransa'nın dış politikası tamamen değişmeli
Mehmet Metiner
Mehmet Metiner
Koronavirüsle imtihanım...
Erkan Zorlu
Erkan Zorlu
Kıskançlık derdinin dermanı yok…
Markar Esayan
Markar Esayan
Keşke o kadar basit ve kolay olsa…
Ardan Zentürk
Ardan Zentürk
Yunan'ı ezdirmez, İsrail'i tehdit ettirmezler…
TWITTER'DA ANKARA GAZETESİ
FACEBOOK'TA ANKARA GAZETESİ
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ANKET
Türkiye'nin aktif dış politikasını nasıl buluyorsunuz?

Doğru Buluyorum
Yanlış Buluyorum
Fikrim Yok

Sonuçları göster Anket arşivi
ARŞİV
Ana Sayfa Teknoloji Gündem Siyaset Ekonomi Asayiş Eğitim-Bilim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Dünya Spor
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri