Ana Sayfa Teknoloji Kim Kimdir? Gündem Siyaset Ekonomi Asayiş Eğitim-Bilim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Dünya Spor Yerel Haberler
Nusret 2023 Davet Tatbikatı başladı
Nusret 2023 Davet Tatbikatı başladı
AKUT ve Tayvan arasında iş birliği protokolü imzalandı
AKUT ve Tayvan arasında iş birliği protokolü imzalandı
Bakan Göktaş, Bakan Ersoy ile görüştü
Bakan Göktaş, Bakan Ersoy ile görüştü
Uluslararası piyasalar
Uluslararası piyasalar
Ambarlı Limanı'nda 275 bin 520 elektronik sigara ile 35,2 kilogram kokain ele geçirildi
Ambarlı Limanı'nda 275 bin 520 elektronik sigara ile 35,2 kilogram kokain ele geçirildi
HABERLER>GÜNDEM
7 Şubat 2023 Salı - 11:32

Bakan Kurum: "Adana-Gaziantep otoyolunda yarım saat sonra açımını gerçekleştireceğiz"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen ve çok sayıda ili etkileyen 7,7 büyüklüğündeki depremin ardından Gaziantep'te açıklamalarda bulundu.

Bakan Kurum:  Adana-Gaziantep otoyolunda yarım saat sonra açımını gerçekleştireceğiz

Bakan Kurum'un konuşmasından satır başları şöyle:

"Nüfusumuzun yüzde 70’den fazlası deprem bölgelerinde yaşıyor. Ülkemiz depremlerde çok büyük acılar çekti ancak bu yaşadığımız deprem Erzincan depreminden sonra ülkemizin son bir asırda gördüğü en büyük deprem felaketidir. Bölgedeki 10 ilimizi doğrudan etkilemiş. İllerin birbirine yakın olması yollardaki sıkışıklık ve örneğin komşu ilinizden yardım alamama duru ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Bu durum itibariyle baktığınızda bu yaşadığımız süreç son bir asırdır yaşadığımız en büyük felakettir. Bu felaket karşısında depremin ilk anından itibaren tüm ekiplerimiz Sayın Cumhurbaşkanımızın da an be an Ankara’da AFAD Başkanlığından süreci takibi orada Başkan yardımcımız, bakanlarımız, illerimizdeki bakanlarımız, valilerimizin, AFAD’ımızın koordinasyonunda bir fiil ilk andan itibaren takip ediyoruz.

Bu deprem ilk itibariyle nüfus itibariyle baktığınızda da doğrudan 13,5 milyon vatandaşımızı etkilemiş durumdadır. İlk büyük depremden sonra bazı binalar yoruldu, kısmen az hasar kısmen orta hasar gördü. Ardından ikinci depremle birlikte yorulan ve az hasar alan binalar da maalesef yıkılma durumunda kaldı. Tabii şu an deprem bölgesinde süreci 24 saat esası ile oluşturduğumuz koordinasyon merkezinde takip ediyoruz. Gaziantep ve diğer illerimizde 30 valimiz, 47 kaymakamımız görevlendirildi. Gaziantep özelinde baktığımızda şu an itibariyle 540 yıkık binamız var ve depremde can kaybımız 468’e ulaştı. 3 bin 570 yaralı vatandaşımız var enkazlardan onları kurtardık ve gerek Gaziantep merkez gerek yakın illerdeki hastanelerimiz sahra çadırlarımızda tedavi altındalar. İlk andan itibaren yüzlerce ambulansımız sağlık personelimiz UMKE personelimiz bir fiil gerek sahra çadırlarında gerek hastanelerimizde vatandaşımıza her türlü tedavi imkanını sunma gayreti ile çalışıyorlar.

Ocaklarımıza ateş düştü yüreğimizi dağladı bu acı tarif edilemez. İnşallah bu süreci ilk 24 saat şimdi ikinci 24 saate girdik. 72 saat bizim için çok kıymetli enkaz altından vatandaşlarımızı biliyorsunuz daha önce yaşadığımız depremlerde 100 saatte dahi vatandaşlarımıza ulaşmıştık. Şu an bu manada arama kurtarma ekiplerimiz UMKE ekiplerimiz AFAD’ımız koordinasyonunda tüm enkaz alanlarında vatandaşlarımızın yardımına koşuyor ve enkaz alalarından onları sağ salim çıkarma mücadelesini hep birlikte veriyoruz.

Vefat eden vatandaşlarımıza ve tüm Türkiye’mize baş sağlığı diliyorum. Yakınlarına sabırlar diliyorum.

Gaziantep özelinde baktığımızda Gaziantep’teki deprem Merkez Şehitkamil Şahinbey ilçeleri yine Nizip Nurdağı ve İslahiye ilçelerinde etkili oldu. İslahiye’de Batman ve Bingöl valilerimiz görevlendirildi. Nurdağı’nda Şırnak Mardin ve Amasya valimiz görevlendirilmiş durumdadır. Bursa Büyükşehir Belediyemiz Şehitkamil belediyelerimiz de hem Nurdağı hem de İslahiye ilçelerimizde süreci bir fiil ekipleriyle birlikte ve gelen valilerimizin ekipleriyle birlikte hem arama kurtarma hem acil yardım ekipleriyle birlikte bu hizmetleri veriyoruz. Tabii buradaki depremin özeline baktığınızda otoyolda kısmen meydana gelen çökmeler sebebi ile ulaşımımızı D400 karayolunda kontrollü bir şekilde dün sağladık. Orası da kaya düşmeleri sebebiyle ulaşıma kapalıydı ilk önce o yolu açtık ardından bu yoldan bölgeye hem acil yardımın ulaştırılması hem de İslahiye hem Nurdağı’na yardımları ve vatandaşlarımızın bu bölgeden tahliye süreçlerinin takibini gerçekleştirmiş olduk. İnşallah bu yolun ulaşıma açılması ki burayı dünden itibaren tedbirli sadece yardım araçlarının bırakılması süreci ile bir fiil takip ediyoruz.

Buradan da yine çağrımız mümkün olduğunda vatandaşlarımız D400 karayolunda Osmaniye Gaziantep yolunda mümkün olmadığı sürece burada trafiğe çıkmaması zorunluk halinde ise yardım ekiplerimize ambulanslarımıza AFAD’ımıza iş makinaları taşıyan ekiplerimize öncelik vermelerini hassasiyetle buradan rica ediyoruz. İnşallah otoyolumuz Adana Gaziantep otoyolundaki hasarlarımızı 24 saattir gerek karayollarımız gerek Gaziantep Büyükşehir Belediyemiz yoğun bir şekilde bir fiil Fatma Şahin hanımefendinin de süreci orada bir fiil ekipleriyle birlikte takibi neticesinde inşallah yarım saat sonra açımını gerçekleştireceğiz. Bu yolun açılması ile birlikte aslında tüm bölgede hem Maraş hem Kilis hem Şanlıurfa bölgesine yardım sürecini de hızlandırmış olacağız bu noktada bu çok önemli.

45 dakika sonra biz şehirlerarası yolu otobandan yermeye çalışacağız. Vatandaşlarımız şehirlerarası yolu kontrollü bir şekilde otobandan kullanabilirler. D400 karayolunda sadece ve sadece yardım araçlarına ve yardım hizmetlerine kullanılmak üzere tahsisini gerçekleştireceğiz.

Gaziantep genelinde bazı bölgelerde elektrik kesintisi bazı yerlerde su alım yapılarında meydana gelen hasarlar sebebiyle merkezde ve ilçelerimizde su verilemiyordu. İller Bankamız ve Büyükşehir belediyemiz yoğun çalışmaları sayesinde inşallah bugün itibariyle Gaziantep İslahiye Nurdağı ilçelerimize kısmi su verme işlemi başlayacak. Bugün itibariyle bu hasarlar gerek doğal yolla gerekse su yapılarındaki tahribatın giderilmesi yöntemiyle su vermeye başlayacağız. Tankerlerimizi vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını giderecek su verme süreçlerini yürütüyorlar.

Depremden en çok etkilenen İslahiye Devlet Hastanemiz hizmetine devam ediyor. Burada yoğun bir şekilde hastalarımız ve yaralanan vatandaşlarımıza hizmet veriyor ve buradan da durumu ağır olan vatandaşlarımızın bölgedeki hastanelere sevkini gerçekleştiriyoruz. Sahra çadırları kuruldu Nurdağı’nda hastanelerimize ilave 3 tane Islahiye’de 2 tane Nurdağı’nda sahra çadırı kuruldu. Bu çadırlarda da acil yardım hizmetleri vatandaşlarımıza veriliyor.

Dün depremler sebebiyle iletişimde problemler vardı. Mobil baz istasyonlarımızı bölgeye sevkimi yaptık. Hem Nurdağı ile hem de de İslâhiye ile kısmi görüşme sağlanabiliyor. Uydu telefonları ile telsizlerimizle yardım ekiplerimiz yönlendiriliyor. İnşallah 2 saat içerisinde buradaki iletişim sorununu ve yine ekiplerimizin bu manada iletişimini kolaylaştıracak internet erişimini de sağlamış olacağız. Mobil baz istasyonlarının kurlumuna da devam ediyoruz.

Diğer taraftan vatandaşlarınıza AFAD’ın koordinasyonunda gerek barınma gerek yeme içme iaşe hizmetlerini eksiksiz bir şekilde ulaştırmaya çalışıyoruz. Bu kapsamda vatandaşlarımıza 13 bin 500 battaniye 5 bin 692 yatak ve 4 bin çadırımız ulaştırıldı. Hem İslâhiye’de hem Nurdağı’nda hem de merkezde çadır kurulumları başladı. Hem Gaziantep merkezdeki sosyal tesislerimiz spor salonlarımız ve yine mahalle konaklarında vatandaşlarımızın geçici barınma ihtiyaçları karşılanıyor. Bölgeye şu n için hem ilave çadır 2 bin 500 Nurdağı’na 5 bin merkez olmak üzere 10 bin çadırın sevkiyatı sürmekte. Gelmesiyle birlikte belirlediğimiz çadırkent alanlarında kurulumu sağlanıyor. Yine bölgeye bin konteyner sevkiyatı başladı bu kapsamda Nurdağı’nda Islahiyede belirlediğimiz geçici barınma alanlarında ki kaymakamımız takip ediyor. Bu geçici alanlara da vatandaşlarımızı gelen konteynerlara yerleştirme süreci vatandaşımızın buradaki iskanını sağlamış olacağız.

Arama kurtarma hasar tespit çalışmalarımız bin 500’e yakın arama kurtarma noktasında çalışmamız var enkazımız var. Dolayısıyla bu noktaların hepsinde bugün itibariyle çalışmalar başladı. İş makinalarımızın sevkiyatı yapıldı yapılmaya devam ediyor. Yine bölgenin ihtiyacı olan iş makinalarımızı gelmeye geldikçe de sevkine devam ediyoruz. Burada hasar tespit çalışması çok önemli hala kritik dönem içerisindeyiz. 6 bin 120 personelimizle jandarmamız askerimiz emniyetimiz AFAD’ımzı AFAD gönüllülerimiz ve bütün Türkiye’den gelen arama kurtarma ekiplerimizle birlikte arama kurtarma faaliyetleri ile vatandaşımızın yanındayız.

Yine hasar tespit çalışmalarını bütün illerimizde başlattık. Bilhassa devremin yoğun yaşandığı Gaziantep, Kahramanmaraş, Hatay illeri başta olmak üzere diğer 10 ilimizde de ekiplerimiz bir fiil binaların hasar tespit çalışmalarını yapıyorlar.

Gerek jandarmamızla gerek milli savunma bakanlığımızla eşgüdüm içerisinde insansız hava araçlarıyla bugün itibariyle hava uçuşlarımızı yapacağız ve inşallah genel bir fotoğrafı da çıkartma adına süreci yürütüyoruz. Önce en yakın bölgelerden başlamak üzere bütün arama kurtarma faaliyetlilerini desteklemek adına gerek TOKİ’miz gerek Emlak Konut genel müdürlüğümüz gerek İller Bankamız gerek mimar mühendislerimiz bir fiil hasar tespit çalışmalarını yürütecekler. Şantiyelerimizde bütün iş makinalarını ekip ekipman vinç dozer mobil mutfak lazer tarayıcılarımız gibi tüm ekipleri burada koordinasyon merkezleri vasıtasıyla sahaya dağıtıyoruz.

Buradan vatandaşlarımıza ricamız şudur artçı sarsıntılar devam ediyor yani  201 artçı deprem meydana geldi.6.6, 5.8 depremleri yaşadık bu depremlerdeki en yüksek sarsıntıyı artçılarda daha da yaşıyoruz. Vatandaşlarımız hasarlı evlerden bu noktada uzak durmalıdır. Arama kurtarma ekipleri başta olmak üzere tüm arama kurtarma ekipleriyle ilgili trafiğe mümkün olduğunca vatandaşımızın çıkmaması arama kurtarma faaliyetlerine çok daha hızlı ulaştırabilmemiz adına gereksiz trafik yükünden kaçılmasını önemle rica ediyoruz.

Resmi kanallarımız AFAD’ımız dışında asla ve asla hiçbir habere itibar edilmemesini rica ediyoruz.

Aziz milletimiz müsterih olsun Sayın Cumhurbaşkanımız devletimiz tüm imkanlarıyla afet bölgesindedir. Biz hiçbir afet bölgesinde vatandaşımızı açta açıkta yalnız bırakmadık."

Hibya Haber Ajansı

 
Deprem ve kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapanan yollar ve alternatif güzergâhlar
 
MSB: "Gemilerimiz deprem bölgesine iş makinaları ulaştırmak için yola çıktı"
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Deprem ve kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapanan yollar ve alternatif güzergâhlar
Karayolları Genel Müdürlüğü, Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremler ...
Depremle ilgili provokatif paylaşım yapan 4 kişi gözaltına alındı
Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) deprem sonrasında sosyal medya platformlarında ...
MSB: "Vatandaşlarımızı sağ salim kurtarmak için mücadelemiz devam ediyor"
Milli Savunma Bakanlığı'ndan (MSB), yapılan açıklamada, "Kahramanmaraş’ta ...
 
EGM, Malatya'da arama kurtarma çalışmalarına devam ediyor
Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremlerden sonra Emniyet Genel ...
İstanbul'dan 73 uçak ile 12 bin 752 personel deprem bölgesine sevk edildi
İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul'dan 73 uçak ile 12 bin 752 personel ...
AFAD: "Bölgeye 13 bin 740 arama kurtarma personeli görevlendirilmiştir"
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) 7.7 büyüklüğündeki depremin ...
 
İletişim Başkanı Altun'dan dezenformasyon uygulaması
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, sosyal medya hesabından ...
Hatay'da 3 asker depremde şehit oldu
Milli Savunma Bakanlığı (MSB), merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve ...
Depremde can kaybı bin 541'e yükseldi
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ...
 
ANKARA GAZETESİ
YAZARLAR
Oylum DEMİRAY
Oylum DEMİRAY
Anket Manipülasyonu: Halkın Gerçek Sesini Duyabiliyor muyuz?
Durak Avcıoğlu
Durak Avcıoğlu
Hrant Dink Cinayeti ve Hukukun Üstünlüğü: Siyasi Manipülasyon ve Toplumsal Bölünme
İzzet Sevimli
İzzet Sevimli
CHP'deki Kurultayın Kazanını Ekrem İmamoğlu'dur
Dağıstan Türkmen
Dağıstan Türkmen
CHP'nin Lider Değişimi,Türk Demokrasisi İçin Bir Dönüm Noktasıoır
Erkan Zorlu
Erkan Zorlu
İşsizlik ve Enflasyon Arasında İnce Bir Denge
Dilek YILMAZ
Dilek YILMAZ
Siyasette İddialar ve Siyasi Oyunlar: Gerçekler ve Algılar
ANKARA
TWITTER'DA ANKARA GAZETESİ
FACEBOOK'TA ANKARA GAZETESİ
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ANKET
Türkiye'nin aktif dış politikasını nasıl buluyorsunuz?

Doğru Buluyorum
Yanlış Buluyorum
Fikrim Yok

Sonuçları göster Anket arşivi
ARŞİV
Ana Sayfa Teknoloji Kim Kimdir? Gündem Siyaset Ekonomi Asayiş Eğitim-Bilim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Dünya
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri